تبلیغات
HD فروش فیلم و سریال با کیفیت - 12 Angry Men (دوازده مرد خشمگین)

کارگردان :

Sidney Lumet

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/6-12-Angry-Men.jpg

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/6-12-Angry-Men.jpg

نویسنده : Reginald Rose,

بازیگران: Henry Fonda, Lee J. Cobb Martin Balsam

جوایز :

نامزد اسکار: بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه

خلاصه داستان :

12 نفر از اعضای هیئت منصفه قصد دارند در مورد اعدام شدن جوانی تصمیم بگیرند. تمام اعضا به جزو یک شخص رای بر محکومیت جوان میدهند. به مرور زمان با مخالفت همان یک نفر و دلایلی روشنی که می اورد کم کم ..http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/6-12-Angry-Men.jpg

برای خواندن كل نقد و بررسی روی ادامه مطلب كلیك كنید


کوتاه از دوازده مرد خشمگین

 

"سیدنی! فیلم باشكوهی است"

سینمایی «دوازده مرد خشمگین» از همان ابتدا مخاطب را به خود جذب می‌كند و هر كدام از دوازده عضو هیات منصفه در همان حین كه به بیننده معرفی می‌شوند به خودشان نیز معرفی می‌شوند، براین اساس‌ آشنایی با هركدام از شخصیت‌ها، در ابتدای فیلم «دوازده مرد خشمگین» مدتی نسبتا طولانی زمان می‌برد و هركدام از این كاراكترها ویژگی‌هایی كاملا منحصر‌به فرد خود را دارند.

«دوازده مرد خشمگین» محصول سال 1957 آمریكا است كه در مدت زمان 96 دقیقه به شیوه‌ی سیاه و سفید توسط سیدنی لومت كارگردانی شده است.

* داستان فیلم

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/3-12-Angry-Men.jpgفیلمنامه‌ی «دوازده مرد خشمگین» را رجینا لدزو براساس داستانی از خودش به نگارش درآورده است. داستان فیلم درباره‌ی دوازده مرد درهیات منصفه یك دادگاه است كه در زمان تنفس و قبل از اخذ رای نهایی دورهم جمع می‌شوند. همه اعضا معتقدند كه مظنون گناهكار است. او یك پسر هجده ساله است كه گمان می‌رود پدر خود را به قتل رسانده است. یكی از اعضای هیات منصفه به‌نام دیوید با رای گناهكار‌بودن موافق نیست و شك‌هایی دارد باتوجه به این‌كه تمام حقایق اثبات می‌كند كه فرد مظنون گناهكار است، اعضا كنجكاو می‌شوند كه چگونه دیوید دراین مورد مشكوك است و او دلایل خود را توضیح می‌دهد.

* درباره‌ی فیلم

كشمكش و اضطراب اعضای هیات منصفه از همان آغاز تماشاگر را با خود درگیر می‌كند، چرا كه تماشاگر پس از این‌كه یازده نفر را موافق گناهكار بودن پسر و یك نفر را مخالف این حكم می‌بیند، سردرگم می‌شود.

بیینده‌ی «دوازده مرد خشمگین» از حضور شخصیتی مثل دیویس كه نظری مخالف دیگران دارد، احساس ناامنی می‌كند و حتی در لحظاتی به خاطر این‌كه او نسبت به گناهكار بودن پسر شك دارد، او را درذهنش مسخرمی‌كند.

با این حال تماشاگر فیلم لومت خود را در پیروزی‌هایی كه شخصیت دیوید به دست می‌آورد سهیم می‌داند و از این‌كه او توانسته سایر اعضای هیات منصفه را در مورد گناهكار‌بودن پسر هجده ساله به شك بیندازد احساس خوشحالی می‌كند.

بیننده‌ی «دوازده مرد خشمگین» تمام كشمكش‌هایی كه دیوید برای اثبات بی‌گناهی پسر دارد را به نظاره می‌نشیند و از این‌كه سایر اعضا تاكید برگناهكار بودن پسر دارند، درمواردی احساس شرمندگی می‌كند. درحقیقت او در تمامی لحظات خود را عضوی از هیات منصفه می‌داند.

* ناگفته‌های فیلم

ـ تا سال 2003 گمان می‌كردند كه تنها یك نسخه از فیلم در موزه رادیو و تلویزیون آمریكا موجود است، اما در سال 2003 نسخه‌ی 16 میلی‌متری دیگر از فیلم در كلكسیون ساموئل لیبووتیز یافت شد كه آنهم به موزه منتقل شد.

- درحین فیلمبرداری سیدنی لومت به تدریج فاصله كانونی لنز دوربین را تغییر می‌داد و این تمهید باعث می‌شد كه دورنما به شخصیت‌ها نزدیك‌تر شده، حس قرار گرفتن آنها در تنگنا بیشتر به مخاطب منتقل شود.

ـ فیلمبرداری «دوازده مرد خشمگین» در مدت زمان كوتاه 21 روز به پایان رسیده و تمامی لوكیشن‌های این فیلم نیویورك بوده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/7-12-Angry-Men.jpgـ هنری فوندا از سوی اتحادیه‌ی هنرمندان آمریكا موظف به تهیه‌ی فیلم شد. بنابراین او علاوه بر بازیگری، تهیه‌كنندگی فیلم را هم برعهده گرفت.
با این حال یك فیلم در همان بدو امر به حدی برای او غیرجواب می‌نمود كه تصمیم گرفت دیگر این‌كار را تكرار نكند.

ـ هنری فوندا به تماشای نقش خود در فیلم علاقه‌ای نداشت و به همین دلیل تمام فیلم را به‌طور كامل ندید. با این‌حال او وقتی پس از تماشای بخش‌هایی از فیلم از اتاق نمایش خارج شد خطاب به لومت (كارگردان) گفت: سیدنی، فیلم باشكوهی شده است.

* اكران در سینماها و حضور در جشنواره‌های جهانی
سینمایی «دوازده‌ مرد خشمگین»، 13 آوریل 1957 در نیویورك به نمایش درآمد و پس از آن در كشورهای آلمان، سوئد، فنلاند، ایتالیا، استرالیا، اسپانیا، ژاپن، دانمارك، فرانسه و هلند اكران عمومی شد.

این فیلم در جشنواره‌های هنری جوایز معتبری را به خود اختصاص داد كه از آن جمله می‌توان به خرس طلای برلین اشاره كرد.

این فیلم نامزد سه‌جایزه‌ اسكار بهترین كارگردانی، بهترین عكس و بهترین فیلمنامه بوده است و در جشنواره‌ی بافتا نیز جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی را از آن خود كرده است.

ساخته‌ سیدنی لومت نامزد دریافت جایزه‌ی بهتین فیلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین كارگردانی و بهترین بازیگر نقش مكمل مرد از جشنواره‌ گلان گلوب بوده است.

* درباره‌ی كارگردان

سیدنی لومت كارگردان و مولف‌ هالیوودی كه همواره به خاطر اقتباس‌های موفقش مورد توجه سینما دوستان بوده است، 25 ژوئیه 1924 در پنسیلوانیای آمریكا متولد شد.

او برای اولین‌بار در سن 4سالگی به روی صحنه رفت و از 14 سالگی در نیویورك بزرگ شد. لومت تحصیلات عالی‌اش را در رشته‌ی ادبیات دراماتیك در دانشگاه كلمبیا طی كرد. لومت به عنوان كارگردانی فعال و با ذوق در تمام ژانرها طبع آزمایی كرده است. او كارش را با تئاتر آغاز كرد و از آنجا كم‌كم به عنوان یك كارگردان مشهور كسب اعتبار كرد.

لومت ابتدا كارش را از تلویزیون شروع كرد و «دوازده مرد خشمگین»، نخستین فیلم او است كه درسال 1957 به عنوان یازدهمین تجربه‌اش به نمایش درآمد. این فیلم برگرفته از یك درام تلویزیونی بود كه با هنرنمایی هنری فوندا تكمیل شد.

منبع : ایسنا


گرداوری و تنظیم : نقد فارسینقدی بر فیلم «دوازده مرد خشمگین» / اتاق هیئت منصفه، آغاز کار درام در ساختمان کنگره

 

منتقد: ای.اچ.وِیلر - نیویورک تایمز

ترجمه: فرهاد دل‌آرام

در فیلم دوازده مرد خشمگین «رجینالد رز» (نویسنده فیلم) تمام جزئیات و پیچیدگی‌های این فیلم عالی را از قسمتی به همین نام از سریال «استودیو یک هالیوود» که خود او در سال 1954 نوشته بود، به دست آورد. قسمتی بسیار نافذ،حساس و گاهی اوقات چنان تکان دهنده که کالبدشکافی قلب و ذهن مردانی بود که چیزی کمتر از خدایان هستند. درامی که در عین حال که داستانی جمع و جور،جذاب و قانع‌کننده دارد، بیننده را به چیزی فراتر از اتاق کوچک و محدود هیئت منصفه می‌رساند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/2-12-Angry-Men.jpgاعتبار قدرت این کنکاش شفاف داستان، در این واقعیت نهفته است که ویژگی‌ها،شکستها،احساسات و تعصبات این دوازده مرد در مقابل این حقیقت قابل توجه و مهم قرار می‌گیرد که زندگی یک پسر جوان در دستان آنهاست. کارگردان یعنی سیدنی لومت که این اولین فیلمش در عرصه سینماست و بوریس کافمن،فیلمبردار اسکار برده‌ی فیلم، استفاده ماهرانه‌ای از بازیگران عالی در موقعیتی ثابت و عکس‌گونه کرده‌اند. مهمتر از همه، آنها از ایده‌ها و واژه‌های نافذ نویسنده استفاده کامل و به جایی کرده‌اند تا اصول و جزئیات شخصیتها را برای بیننده بیرون بکشند.

فکر اساسی آقای رز (نویسنده) در فیلم این است که اگر برای شک معقول، جایی باشد حتی اگر قانون صراحتا بتواند به سادگی شخصی را محکوم کند، باید انسان این شک معقول را قبول کند. متهم در فیلم جوان هیجده ساله خشنی است(که بیننده فقط چند لحظه در سکانس آغازین فیلم او را میبیند) که از خانواده‌ای فقیر می‌آید و اتهامش کشتن پدر بی‌رحم و سابقه‌دارش به ضرب چاقوست. همه اعضای هیئت منصفه اعتقاد دارند که این پرونده‌ای مختومه بوده و پسر محکوم است اما یکی از اعضاء اعتقاد داردکه شاید پسر گناهکار باشد اما شکی در بین است،مخصوصا اینکه وکیل مدافع تسخیری پسر به خوبی از او دفاع نکرده است. پس نمیتوان به سادگی گفت که پسر گناهکار می‌باشد.

درست همینجاست که آقای رز(نویسنده) با ظرافت خاصی شروع به افشای دلایل مخالفت آن یک شخص(هنری فوندا) میکند. در بین هیئت منصفه مردی خودساخته (لی.جی کاب) وجود دارد که به خاطر اینکه پسرش از او سرپیچی کرده،بسیار عصبانی است و نسبت به بچه‌ها موضع‌گیری خاصی دارد. یکی دیگر از اعضاء، گاراژداری(اد بگلی)  است که تعصبات نژادپرستانه دارد. یکی دیگر، دلال بورس آرامی(ای.جی مارشال) است که با جدیت، حکم خود مبنی بر گناهکار بودن پسر را دنبال میکند.  فردی دیگر فروشنده‌ای (جک واردن) است که تنها دلش میخواهد سریعتر حکم داده شود تا به دیدن بازی بیسبالش برسد. مرد تبلیغات ساز خوش‌تیپی (رابرت وبر) هم در بین آنهاست. همچنین پیرمردی(جوزف سویینی) باهوش و خوش‌خیم با سالهای زندگی و در آخر هم ساعت‌سازی (جورج وسکویچ) که پناهنده بوده و قدردان دمکراسی که در این کشور به دست آورده است، می‌باشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6-12-Angry-Men/8-12-Angry-Men.jpgهنری فوندا قویترین تجسم از فردی روشن‌فکر در هیبت عضوی از هیئت منصفه را در طول سالها برای ما ارائه میدهد که با استدلال‌های منطقی و بی‌نقص، شک را بر دل همکارانش مینشاند تا اینکه در آخر همگی رای بر بی‌گناهی پسر می‌دهند. در عین حال این شخصیت کاملا طبیعی،احساسی و تاثیرگزار است. وی به طور عجیبی نوآوری خودش در کشف توطئه‌ها و کمبودهای دادگاه را در پیش میگیرد. در ادامه بعضی دیگر از اعضاء هیئت منصفه نیز به این درک میرسند که آنها هم قادر هستند تا این کار را انجام دهند.

بیننده شاید تصور کند که نویسنده و کارگردان تنها علاقه‌مند بوده‌اند که شخصیتهایشان را در قالب بازیگرانشان دربیاورند که به طور ستودنی هم از پس اینکار برآمده‌اند. باید گفت که هر کدام از اجرا کننده‌های این فیلم به خوبی کار خود را انجام داده‌اند و بازیگران به صورت متقاعدکننده‌ای بازی کرده‌اند.
آقایان رز،لومت،فوندا و سایر همکارانشان جنس لطیف و زیبا را از این اتاق هیئت منصفه بیرون نگه داشته‌اند،اگر چه این عمل فیلم «دوازده مرد خشمگین» را نامتعارف و خوش زبان در محضر زنان کرده و هیچ جذابیت و نفوذ زنانه‌ای در آن دیده نمیشود اما در نهایت آنان درامی قدرتمند و به قدر کافی محرک و افسون‌کننده برای بیننده به وجود آورده‌اند.

منتقد: ای.اچ.وِیلر - نیویورک تایمز

ترجمه: فرهاد دل‌آرام

--------------------------

منبع: سایت فیلمروز

گرداوری و تنظیم : نقد فارسی

--------------------------تاریخ : چهارشنبه 29 آبان 1392 | 05:20 ب.ظ | نویسنده : دانیال احمدیان | پسندیدم
.: Weblog Themes By BlackSkin :.